4. fáza je tu! Čo prináša?

Je to neuveriteľné, ale je to tak. Vstúpili sme do poslednej známej – štvrtej fázy uvoľňovania protiepidemiologických opatrení.

Zodpovednosť prináša výsledky. Premiér Igor Matovič spolu s ministrami zdravotníctva, školstva aj konzíliom odborníkov na pondelkovej tlačovej konferencii predstavil 4. fázu uvoľňovania opatrení.

Otvárajú sa kiná, divadlá, obchodné centrá a čiastočne aj hranice. Streda 20. mája sa stáva prelomovou. Život dostáva tradičnú príchuť.

Deň detí sa tento rok bude niesť v znamení veľkého návratu. Žiaci prvého až piateho ročníka po takmer troch mesiacoch opäť zasadnú do školských lavíc. Ich návrat však bude dobrovoľný, rovnako ako účasť detí v materských školách. Opätovné spustenie vyučovania však bude sprevádzať viacero hygienických a bezpečnostných opatrení. O otvorení škôl a škôlok rozhoduje zriaďovateľ. V materskej škole bude môcť byť v skupine maximálne 15 detí, v školách najviac 20 žiakov na jednu triedu. Uprednostnené budú deti rodičov v prvej línii a pedagogických zamestnancov. „Rodičia budú môcť zostať s deťmi doma, ak sa tak rozhodnú,“ zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling. Podľa všetkého budú mať takýto rodičia nárok v poberanie OČR. Žiaci vyšších ročníkov budú pokračovať v dištančnom vyučovaní. Základné umelecké školy môžu vyučovať individuálne.

Zdroj: Pixabay.com

Nosenie rúška v exteriéri nie je od dnes povinné.

Naďalej však ostáva povinnosť nosiť ochranu tváre na verejných plochách v interiéri. Vonku po dodržaní päť metrovej vzdialenosti od cudzích osôb rúško mať nemusíme. Aj tu však platia výnimky. Pedagógovia ani žiaci v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu a deti v materských školách rúška mať nemusia. Oslobodení sú aj športovci na vnútorných či vonkajších športoviskách a fotografované osoby na nevyhnutný čas.

Od 20. mája sa otvárajú kiná a divadlá s počtom do 100 ľudí, obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská pre športové kluby, vonkajšie športoviská aj interiéry reštaurácii s verejným stravovaním. Stredajšie uvoľňovanie zasiahlo schôdze zo zákona (napr. zasadnutia NR SR), konať sa môžu bez obmedzenia počtu účastníkov.

Zdroj: FB Úrad vlády SR

Od štvrtka smieme vycestovať do ôsmich krajín, ale len na 24 hodín.

Ešte chvíľu potrvá, kým sa úplne zbavíme bezpečnostných opatrení na hraniciach. Prvým krokom je povolenie navštíviť osem krajín, a to ČR, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko a Švajčiarsko. Ak sa spoza hraníc stihnete vrátiť do 24 hodín, odpadá povinnosť negatívneho testu na koronavírus aj štátnej karantény. „Na výstup bude možné použiť len niektoré hraničné priechody, kde cestovateľovi zaznačia čas prechodu hraníc, pri návrate bude možné využiť akýkoľvek hraničný priechod, kde je to v súčasnosti možné,“ spresnil predseda vlády. Či bude možné v lete vycestovať k moru na dovolenku, je otázne.

Zdroj: Pixabay.com

Po dlhšom pobyte v zahraničí stále platí povinná štátna karanténa. Aplikácia potrebná na tzv. smart karanténu je v procese prípravy. Aplikácia je v testovacej prevádzke a je pripravená tak, že pokiaľ rozhodne hlavný hygienik o tom, že môže byť spustená, tak by mala byť spustená,“ doplnil minister vnútra Roman Mikulec.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password