39. týždeň: Pestré dni so zmoknutou bodkou

Dotácie, kontroly, koronavírus, ale i hľadanie riešení a rozhodovanie o budúcnosti kultúrnych podujatí. Aj taký bol predposledný septembrový týždeň.

Akokoľvek veľmi chceme, nevyhneme sa tomu. Koronavírus sa stal súčasťou každodenného života obyvateľov. Nosíme rúška, dezinfikujeme a dúfame, že naše cesty sa priamo ani nijako inak neskrížia. Žiaľ, k takému úspechu si môže gratulovať čoraz menej ľudí. Zasiahol pri výstavbe nového cyklomosta, postaral sa o stopku pre tohtoročný autosalón a takmer mu podľahla i Divadelná Nitra. Do zoznamu nitrianskych škôl s pozitívne testovanými zamestnancami alebo žiakmi sa zapísala ďalšia. Domáca izolácia bola nariadená desiatkam žiakov z viacerých tried. Avšak rodičia, ktorí sa nákazy obávajú a preventívne nechajú deti doma, podľa aktuálnej novely zákona o sociálnom poistení nárok na pandemickú OČR viac nemajú. Situácia je všelijaká, pre mnohých možno až fatálna. Nestrácajte ale nádej. Po každej búrke vyjde slnko. Spieva o tom i speváčka Vanda, ktorá si temnotou duševnej bezradnosti sama prešla. Svetom predsa letia i dobré správy. Jednou z nich je napríklad výzva na predkladanie žiadostí o dácie na úhradu nájomného, ktoré mesto ponúka všetkým, ktorým koronakríza obmedzila činnosť a spôsobila nemalé materiálne ťažkosti.

Upratovanie často nepatrí k obľúbeným činnostiam, raz za čas ho však zrealizovať jednoducho treba. Stále platí – odpadu je veľa a mali by sme sa snažiť jeho množstvo efektívne znižovať. K takému kroku pristúpila nitrianska UKF. Päť polopodzemných kontajnerov umiestnených v areáli ŠD Zobor slúži na ekologickejšie a čistejšie nakladanie s odpadom. Bezpečnejšie prostredie sa zas pokúsili vytvoriť sociálne pracovníčky zo združenia STORM. V uliciach, ktorými bežne prechádzate aj vy, zbierali nebezpečný materiál – použité injekčné striekačky. Upratovanie niekedy naozaj nie je jednoduchá úloha, no určite je záslužná. Každý, kto sa chce zbaviť zbytočných harabúrd a skrášliť tak svoje okolie, môže využiť jesenné upratovanie v meste. Veľkoobjemové kontajnery sú pripravené, rozpis ich umiestnenia nájdete v článku nižšie.

Čisté prostredie lahodí oku a aj starostlivosť oň je jednoduchšia. Potvrdia to študenti záhradnej architektúry, ktorí sa svojmu remeslu učia údržbou kvetinových záhonov pred Aulou SPU, ako aj obyvatelia nových, kompletne zrekonštruovaných izieb v Študentskom domove Mladosť. Šancu dať do poriadku svoje (ne)vlastníctvo dostanú i ľudia prechovávajúci neregistrované zbrane a strelivo. V poradí tretia zbraňová amnestia im ich umožní beztrestne odovzdať na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru.

Tento rok sa však nekončí len s nelegálnou držbou zbraní. Odzvonilo i takzvaným „obedom zadarmo.“ Nápad, s ktorým prišla bývalá vláda, sa terajšia koalícia rozhodla zmeniť. S aktuálnou situáciou sa musí popasovať i nitrianska radnica. Opatrenie, ktoré aj Nitru stálo nemalé investície, rekonštrukcie a hľadanie nových zamestnancov jednoducho končí. Boli to zbytočne vyhodené peniaze? A čo bude s novými zamestnancami?

Kontroly skrášľovacích podnikov, neistý 13. dôchodok i plánovaný radónový prieskum – témy, o ktorých ste na našom webe mohli v uplynulých dňoch čítať. Samozrejme, nezabudli sme priblížiť ani snahy o revitalizáciu nitrianskej Kalvárie. Pomôcť môže ktokoľvek. Vedeli ste, že jedným zo spôsobov je napríklad adopcia kaplnky? Donorov, ktorí sú ochotní podporiť zaujímavé projekty, hľadá i Nitrianska komunitná nadácia. Klub darcov neskôr vyberie tie najzaujímavejšie, ktoré získajú finančnú podporu.

Máme za sebou úspešný týždeň dobrovoľníctva a 60 študentov Kňazského seminára sv. Gorazda aj slávnostné Veni Sancte v Bazilike sv. Emeráma. Stále prebieha program Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý je až do 8. októbra vzájomne prepojený s Dňami európskeho kultúrneho dedičstva a festivalom Divadelná Nitra. Pomaly zažína séria koncertov Pro Musica Nostra Nitriensi a po letnej prestávke zaznejú tóny vážnej hudby aj v Nitrianskej galérii. Hudobné predstavenia v Nitre však ani z ďaleka nekončia, október bude už tradične patriť medzinárodnému podujatiu Nitrianska hudobná jeseň. No aj keby sa všetky kultúrne podujatia v meste pod Zoborom minuli, stále máte možnosť spolu s nami aspoň virtuálne nazrieť do najluxusnejšej kanónie Horného mesta.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password