38. týždeň: Osveta aj pomoc

Keď nevieme zmeniť kolobeh sveta k lepšiemu sami, musíme presvedčiť ostatných, aby nám pomohli.

Fyzicky priložiť ruku k dielu či symbolicky vyjadriť solidaritu. Na tom nezáleží. Každý dobrý úmysel sa počíta a s tými sa (našťastie) v uplynulých dňoch doslova roztrhlo vrece. Klub darcov ponúka dotácie na projekty, ktoré budú v Nitre dlhodobo slúžiť širokej verejnosti. Približne dve stovky dobrovoľníkov vymenili pohodlie kancelárie za prácu v prospech komunity a hoci príležitosť upratať v prírode sa naskytá pri každej prechádzke, na sobotu bola vo svete aj pod Zoborom naplánovaná veľká upratovacia akcia. Stále prebieha Európsky týždeň mobility a v septembri si pripomíname i dôležitosť a podporu pracovísk v nemocniciach, ktoré radíme k novorodeneckým intenzívnym jednotkám. Zabúdať však nemožno ani na deti, ktoré o zdravie pripravila zákerná choroba. Hoci nie je v našich silách drobcov uzdraviť, jednoduchým gestom im môžeme dodať aspoň nádej.

Odhliadnuc od aktuálnej situácie, chorobnosť v kraji rastie. Nie je to nič nezvyčajné, veď začala sezóna. Navyše, čísla sú takmer o polovicu nižšie ako vlani, čo by bola za normálnych okolností veľmi dobrá správa. Žiaľ, je tu koronavírus, a tak mnohým už pri obyčajnom kýchnutí tuhne krv v žilách. Karanténa je povinná pre všetkých prišelcov z rizikových krajín – ŠD Poľnohospodár je vyčlenený ako karanténne zariadenie SPU, zatiaľ čo internáty UKF takúto službu už neponúkajú. Vzhľadom na prechod Nitry do červenej zóny sa sprísňujú i viaceré interné opatrenia. Asi sa zhodneme v tom, že chrániť treba predovšetkým najzraniteľnejších. Nitriansky krízový štáb teda rozhodol o prísnejšom bezpečnostnom režime v domovoch sociálnych služieb a v školských zariadeniach.

Koronavírus okrem ničenia zdravia a výrazného narúšania psychickej pohody zasahuje i vo veciach verejných. Na konte má množstvo kultúrnych podujatí a jeho zásluhou sa v Nitre nebude realizovať ani projekt Rómsky jastrab. Pasovali sa s ním i herci DAB, ktorí napriek nezvyčajne dlhému skúšobnému obdobiu divákom predsa len romantický príbeh z pera Jane Austenovej predstavili. Zhodne však tvrdia, že podobnú situáciu ešte nezažili.

Vplyvu pandémie sa nepoddali viaceré už rozbehnuté záležitosti. Nový a zároveň najvyšší most spájajúci slovenské Komárno s maďarským Komáromom vo štvrtok po rokoch medzinárodnej spolupráce odovzdali do užívania, realizuje sa i oprava dilatácií mostov na R1 medzi križovatkami Nitra – východ a Beladice (zavedené sú viaceré dopravné obmedzenia) a v štádiu prípravy je i spustenie zverejňovania otvorených dát z mesta. Hladký priebeh zaznamenali i voľby hlavného kontrolóra, post obhájila Darina Keselyová. Úspešným zásahom sa môžu pochváliť aj slovenskí kriminalisti. Pozrite, aký úlovok sa im podaril.

Skromne a s malou dušičkou prebehli v uplynulých dňoch viaceré oslavy. V gotickej priekope Nitrianskeho hradu sa nezvyčajne konala slávnosť birmovania, v obci Zbehy požehnali modernú kaplnku sv. Urbana a v utorok sme spoločne prežili Sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska. Jubileum oslávila i obľúbená nitrianska herečka Eva Pavlíková. Jej meno nájdete už aj na Stene slávy vo foyer Divadla Andreja Bagara.

Týždeň je opäť pomaly za nami a hoci dni sú čoraz kratšie, ešte nechávajú priestor urobiť niečo pre seba, druhých aj planétu. Čo tak začať nový týždeň jazdou na bicykli? Odmenou vám môže byť dobrý pocit a chutné raňajky.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password