35. týždeň: Leto, usmej sa a zamávaj

Poslednému prázdninovému týždňu odzváňa. Aký bol?

Nostalgia sa mieša s radosťou. Leto končí, pred nami sú nové výzvy. Najväčšou a najdôležitejšou je zvládnuť začiatok nového školského roka. Pandémia však opäť mieša karty. Zápis na UKF sa bude realizovať iba bezkontaktne a obe nitrianske univerzity chcú pokračovať v kombinovanej výučbe. Novovzniknutá škôlka Na Hôrke zas z bezpečnostného hľadiska vyčlenila vo svojich priestoroch izolačnú miestnosť pre choré deti. Avšak nielen podobné hygienické opatrenia sú dnes nutnosťou. Dôležité je tiež aktuálnu situáciu zvládnuť po finančnej stránke. Dobrou správu preto je, že lehota na podávanie žiadostí o pomoc pre materské školy sa predlžuje. Ako pozitívna novinka sa javí i príspevok štátu na školské učebnice. Posledným bodom úspešného štartu každého žiaka je prísť včas. Nezabudnite si preto dobre pozrieť časy príchodov a odchodov autobusov. Od 1. septembra sa nitrianskej MHD dotknú viaceré zmeny.

Na stále prísnejšie protiepidemiologické opatrenia začínajú reagovať inštitúcie aj jednotlivci. Príkladom môže byť prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá kvôli zhoršenej situácii zrušila v Nitre svoj program. Nečinné neostalo ani výstavisko – Agrokomplex na novú situáciu zareagoval zmenou programu. Situácii sa chtiac-nechtiac musel prispôsobiť aj sektor kultúry i ľudia z cestovného ruchu. Inokedy sebestačné oblasti dnes potrebujú nové nápady, ktoré cestovaniu vrátia stratený lesk. Počuli ste už o kreatívnom cestovnom ruchu?

Nie je žiadne tajomstvo, že koronakrízou trpia aj krajské a mestské kasy. Rozpočet NSK na nasledujúci rok bude preto opatrný vo výdavkoch. Podľa predsedu kraja Milana Belicu je dôležité zamerať sa na fondy Európskej únie. Práve tie môžu pomôcť s vykrývaním strán a s naštartovaním ekonomiky. Podľa Belicu je v tejto chvíli najrozumnejšie pripraviť kvalitné projekty zamerané na rozvoj cestnej infraštruktúry.

Iste ste pred pár dňami zaregistrovali haló okolo nitrianskej pobočky poisťovne Dôvera. Najskôr sa inštitúcia na Kupeckej ulici zatvorila a hovorilo sa o novom možnom prípade ochorenia COVID-19. Žiaľ, v piatok sa toto podozrenie ukázalo ako opodstatnené. Zamestnankyňa poisťovne bola pozitívne testovaná, podľa RÚVZ však dôvod na paniku nie je.

Život v meste sa však netočí len okolo koronavírusu. Späť do bežnej reality nás môže stiahnuť problém s predajom alkoholu maloletým. Vedeli ste, že ťažkosti v takomto prípade hrozia aj rodičom? Ohrozený je tiež plynulý zber kuchynského odpadu. Nitra ho bez adekvátnej štátnej podpory nedokáže spustiť, čo sa môže premietnuť do sadzby poplatku pre občanov. Obrovským bremenom mesta pod Zoborom je i frekventovaný most na Cabajskej ulici. Podľa predsedu NSK Milana Belicu je vo veľmi zlom technickom stave. „Ide o životy ľudí,“ vystríha Belica, ktorý vyzýva na promptné riešenie situácie.

Našťastie, nie všetko je len čierne. V uplynulých dňoch sme vám priniesli hneď niekoľko pozitívnych správ, medzi nimi informáciu o SPU, ktorá sa stala hlavným partnerom projektu zameranom na vývoj bezpečných potravín aj fakt, že vedenie vysokého napätia bude pre vtáctvo čoskoro bezpečnejšie. Asi najviac vás však oslovili novinky o novom Promenada Living Parku. Prestavba neslávne známeho skeletu pri rieke sa nachádza v poslednej fáze. Chcete vedieť, kedy môžeme očakávať otvorenie nového centra? Ak je vaša odpoveď pozitívna, určite kliknite na odkaz nižšie.

Kultúra. Nebola by to Nitra, keby sa tu niečo nedialo. V uplynulých dňoch ste mali možnosť zažiť obľúbený Bažant kinematograf, festival pre deti aj rodičov, pochod náučným partizánskym chodníkom v Zlatne i šiesty ročník charitatívneho podujatia Od Tatier k Dunaju napriek skleróze multiplex. Milovníci tradičných predmetov sa môžu tešiť na zaujímavú výstavu Od ľanu po plátno. Vernisáž v KOS bude spojená s prednáškou autorky. Ak sa však nechcete fixovať na konkrétny termín či miesto, nemusíte. Kraj ponúka naozaj veľa. Neváhajte preto a využite posledné prázdninové dni. Doprajte si oddych a rozlúčte sa s letom tak ako sa patrí, a to bez zbytočných nehôd či uštipnutí hmyzom. Príjemný koniec augusta, milí čitatelia.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password