Kaštieľ v Mojmírovciach svoje 300. výročie oslávi pripravenou prezentáciou

Jej súčasťou budú aj ukážky zaujímavých exponátov. Múzeum zatiaľ čaká na stretnutie s návštevníkmi.

zdroj: TV Nitrička

Prezentáciu k 300. ročnému výročiu historickej budovy mojmírovského kaštieľa pripravilo Regionálne múzeum v Mojmírovciach. Počas lockdownu v múzeu využívajú čas na „tiché“ pracovné aktivity a pripravujú výročný program.

„Pripravujeme pre vás viaceré pútavé prezentácie obrazom a slovom aj s ukážkami 3D exponátov. Nakoľko tento rok mojmírovský ,veľký‘ kaštieľ oslavuje 300 rokov od svojho postavenia, tak sa patrí, aby sme ho ako múzeum vedeli kvalitne a zaujímavo prezentovať,“ uvádza múzeum.

Prezentácia je vhodná pre dospelých, deti aj mládež.

Múzeum hovorí, že chce návštevníkov sprevádzať dejinami rodu Hunyadovcov, ktorý je s kaštieľom spätý. Historickú pamiatku dal postaviť Ladislav Hunyady, ktorý pôsobil v Uhorskej dvorskej kancelárii, v roku 1721. Nový kaštieľ si užil iba dva roky, zomrel v roku 1723. Kaštieľ sa zachoval do dnešných dní a s ním sa zachoval aj bohatý príbeh rodu Hunyadyovcov. Poslední vlastníci ho opustili pred príchodom frontu v roku 1945, tvrdí múzeum.

„Všetci dúfame, že táto korona kríza skončí a my budeme môcť znovu v múzeu uskutočniť pre vás rôzne kultúrne podujatia,“ dodáva Regionálne múzeum v Mojmírovciach.

Obrazná a slovná prezentácia s ukážkami zaujímavých exponátov je už hotová a múzeum je pripravené na stretnutie s návštevníkmi, diskusie, názory a námety.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password