23. týždeň: Oslava detí aj rodičov

Prvý júnový týždeň sa pomaly chýli ku koncu. Čo priniesol? Deň detí aj ďalšie uvoľňovanie protiepidemiologických opatrení.

S novým týždňom prišiel nový mesiac. Ten, ktorý majú deti za normálnych okolností obzvlášť v obľube – končí sa školský rok, prázdniny sú na dohľad, čerešničkou na torte bývajú oslavy Medzinárodného dňa detí. V roku 2020 je však veľa vecí inak. Oslavy MDD prebiehali v tichosti, v malých kolektívoch a boli skôr o rodine. Deti sa netešili ani tak z konca vyučovania, ako z návratu do kolektívu. Jedenástim týždňom domáceho vyučovania tak v pondelok odzvonilo a najmenší opäť zasadli do školských lavíc.

Situácie je u nás dobrá. Aktuálne máme len niečo vyše 100 aktívnych prípadov nákazy novým koronavírusom, uvoľňovanie opatrení je preto logickým krokom. Musíme zachrániť ekonomiku a socializovať skupiny, ktoré boli dlhé obdobie z bezpečnostných dôvodov izolované. K psychickej pohode môže prispieť opätovné povolenie návštev v nemocniciach aj v domovoch sociálnych služieb, zrušenie komplikovaného postupu spisovania žiadostí o dôchodok, veľké uvoľňovanie opatrení MHD aj tzv. rýchle granty Nitrianskej komunitnej nadácie. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Vzhľadom na vyšší počet ľudí v uliciach radnica pravidelne a opakovane dezinfikuje verejné priestranstvá.

Pandémia napriek všetkým snahám bude mať svoje dôsledky. Existuje predpoklad, že cena vstupeniek na kultúrne podujatia bude vyššia. Drahšie vstupné avizovali niektorí umelci už teraz, iní tento krok rázne odmietajú. Takmer isté je aj to, že veľká časť z nás sa na letnú dovolenku k moru tento rok nedostane. Schladiť sa však budeme môcť aj pod Zoborom. Mesto plánuje otvoriť letné kúpalisko už začiatkom júla. Očakávať môžeme vylepšenú gastrozónu, relaxačnú časť aj pieskovú pláž.

Bol by to zázrak, keby nebolo čo vylepšovať. Len počas mája radnica vyriešila desiatky podnetov, ďalšie na svoju chvíľu ešte len čakajú. Ruku k dielu v oblasti, v ktorej môžeme pomôcť všetci, priložili dobrovoľníci – zobrali vrecia a išli upratovať. Zmysluplne trávili voľný čas aj zamestnanci nitrianskej automobilky. Posledný týždeň pred spustením dvojzmennej prevádzky vyčistili náučný chodník na Zobore, ktorý ústí pri Pyramíde.

Zatiaľ čo pre jedných je pomáhanie hoby, druhí ho vnímajú ako poslanie. Svoje o tom vedia najmä zdravotnícki pracovníci. Prečítajte si rozhovor so študentom urgentnej zdravotnej starostlivosti a nahliadnite do bežného dňa záchranára v teréne. Uplynulé mesiace boli rušné, o tom snáď nikto nepochybuje.

Nie všetci máme schopnosti a možnosti priamo pomáhať tam, kde je to najviac potrebné. Medzi „hrdinov“ však nepochybne patria aj policajti. Denne riešia množstvo podnetov, chytajú zločincov a pomáhajú pri nehodách. Ich práca si v spoločnosti zaslúži čestné miesto. Nie je to predsa len tak uzatvárať ulice kvôli nahláseným bombám, evakuovať veľké priestranstvá alebo odhovárať ľudí od skoku z okna. Medzi priestupkom a trestným činom je pritom tenká hranica. Počas pandémie sme na to zrejme zabudli.

Dodržiavať pravidlá je dôležité. Nie všetky sú na to, aby sa porušovali. Zanedbanie tých cestných môže mať fatálne následky. Upozorniť na problémy v doprave sa pravidelne snažia aj cyklisti. Po dlhej pauze tak do Nitry opäť prichádza Critical Mass v podobe júnovej cyklojazdy. Svoje o nedodržaní pravidiel alebo nesplnení podmienok vie aj FC Nitra. Pre nesplnenie minimálnych požiadaviek finančných licenčných kritérií nedostal klub spod Zobora licenciu pre súťaže UEFA a Fortuna liga.

Rovnako zlé, ale oveľa viac nebezpečné, môže byť odhadzovanie nespotrebovaných liekov do bežného komunálneho odpadu. Negatívne následky na životné prostredie v prípade takéhoto konania sú nepopierateľné. Netreba zabúdať, že zodpovedným správaním chránime nielen prostredie, ale aj seba a naše blízke okolie. Vyhadzujme preto odpad správne, od júna už aj do nových žltých nádob na plast, ktoré radnica v najbližších dňoch rozdistribuuje do viacerých mestských častí.

Dni plynú ako voda a aj keď je organizovanie hromadných podujatí naďalej obmedzené, alternatívnych možností trávenia času je stále dosť. Na Agrokomplex sa síce do jesene tak ľahko nedostaneme, no výstavu úspešných fotografov súvisiacu s regionálnym postupovým kolom súťaže AMFO 2020 si pokojne môžeme pozrieť aj z pohodlia domova. Ak sa vám predsa len žiada ísť von, k dispozícii je Divadelná zóna, ktorá od stredy spríjemňuje priestory pred budovou Divadla Andreja Bagara. Chystáme sa predsa do boja o titul Európske hlavné mesto kultúry. Každá pomoc sa počíta, radnica napríklad aktuálne hľadá aj grafických dizajnérov, ktorí projektu vytvoria vizuálnu identitu.

Ani sa nenazdáme, a je tu opäť nový týždeň. Pandémia – nepandémia, čas plynie a my sme opäť o sedem dní starší. Užite si voľné chvíle a ak sa vám stále zdá, že táto situácia trvá už príliš dlho, vedzte, že v týchto dňoch si pripomíname 1 140. výročie prvej písomnej zmienky o Nitrianskom biskupstve. V porovnaní s tisícročím je nejaký „mimoriadny stav“ naozaj len krátka chvíľka. No nie?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password