22. týždeň: Hromobitie okolo nás

Prehľad zaujímavostí a udalostí uplynulého týždňa vám pravidelne prinášame v našej nedeľnej rubrike. Inak to nie je ani tento týždeň.

Ako by vyzeral záver týždňa bez súhrnu informácií o uvoľňovaní protiepidemiologických opatrení či výsledkoch rokovania mestského zastupiteľstva. Tento týždeň mal grády a bolo to cítiť.

Postaralo sa o to najmä 18. mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Nitre. Vlnu kritiky, ktorá v utorok zasiahla primátora a jeho spôsob riadenia mesta, možno pokojne nazvať cunami. Spláchla všetko, od zdvorilostných úsmevov až po nádeje v lepší zajtrajšok. Snáď ani jeden bod sa nezaobišiel bez poznámok a negatívnych ohlasov. Pripomienky boli k návrhu financovania úspešných projektov v rámci grantového programu Mením moje mesto, k rozpočtovým opatreniam, ale predovšetkým k plánovanej reorganizácii mestského úradu. Tá rozhádala nielen koaličných a opozičných poslancov, ale aj samotnú koalíciu. Opakovanou výčitkou bolo rozširovanie personálnych stavov úradu v čase koronakrízy, ktorá zasiahla všetky odvetvia, medzi nimi napríklad poskytovanie dotácií či údržbu zelene v meste. Čím všetkým poslanci argumentovali a ako to nakoniec celé dopadlo, sa dočítate v článku nižšie.

Vyzerá to tak, že dva najvyššie riadiace orgány Nitry si majú čo vysvetľovať. Pozitívnou správou ale je, že sa dokázali zhodnúť na podpore najviac ekonomicky skúšaných segmentov. V meste pod Zoborom si to odniesla gastronómia – najprv nútené zatvorenie, teraz hygienické opatrenia. V rámci pomoci prevádzkovateľom poslanci na túto sezónu odsúhlasili odpustenie prenájmu za terasy, a to nie len tým v centre mesta, ale aj na sídliskách.

Žiaľ, rozpory nie sú len medzi poslancami a primátorom, ale aj medzi samotnými občanmi. Nemáme pritom na mysli tradične netradičné policajné prípady či drzých zlodejov, ktorí si dovolili zdvihnúť ruku na 91-ročnú dôchodkyňu. Diskutovanou témou sa stala revitalizácia Boriny. Zatiaľ čo jedni volajú za jej obnovenie, iní chcú revitalizáciu bez ohniska a altánku. Ľudia tak spisujú dve protichodné petície. Ktorú by ste svojím podpisom podporili vy?

Petície dokážu dobre poslúžiť, no ukazuje sa, že niekedy je lepšie zbieranie podpisov vynechať. Príkladom môže byť petičná iniciatíva primátora Nitry Mareka Hattasa, v ktorej žiada transparentný výber nového riaditeľa Agrokomplexu. Ministerstvo na ňu zareagovalo rezervovane. Niet sa čo čudovať, veď poslanec NR SR má predsa aj iné možnosti, ako situáciu ovplyvniť.

Osobné odvolanie generálneho riaditeľa nitrianskeho výstaviska Jánom Mičovským nebola ani zďaleka posledná ministerská návšteva v meste pod Zoborom. Do Nitry v uplynulých dňoch zavítali šéf rezortu obrany aj minister školstva. Ak ste zvedaví, čo ich zaujímalo a ako návštevy dopadli, prečítajte si naše články.

Školy otvárajú svoje brány 1. júna – to je známy fakt. Rodičov detí, ktoré pravidelne do školy cestujú vlakom, iste poteší opätovné zavedenie vlakov zadarmo. No a tí, ktorí ostávajú doma a plánujú naďalej poberať OČR, by zas mali venovať pozornosť novým tlačivám Sociálnej poisťovne.

Ani jedna skupina však nesmie zabudnúť, že 1. jún je okrem dňa veľkého návratu aj Dňom detí. Svojim ratolestiam možno po dlhej dobe dopriať kultúrne vyžitie v prechodných priestoroch nitrianskeho bábkového divadla alebo jedinečný zážitok plný hviezdnych tajomstiev v Krajskom osvetovom stredisku. Ak sa predsa len hromadných podujatí bojíte, nezúfajte, DAB zas pre svojich najmenších priaznivcov pripravuje online oslavu, na ktorej sú vítaní všetci – malí aj veľkí. No a neskôr, keď bude nebezpečenstvo zažehnané a ľudia sa opäť budú môcť cítiť bezpečne, nás pod Zoborom čaká jedinečná výstava divadelníctva.

Tešiť sa môžu aj športoví nadšenci. Vytúžený comeback v pondelok ohlásili futbalisti. Ak všetko pôjde ako má, na trávniku uvidíte svojich obľúbených hráčov už 13. júna. V blízkej budúcnosti sa podľa najnovších informácií zaradujú i atléti. V Nitre má vzniknúť Centrum športu, súčasťou ktorého bude nová atletická dráha s tartanovým povrchom.

Dobré správy prišli aj z UKF. Univerzita po nečakanej stopke pokračuje v realizácii vonkajších úprav areálu. Pribudnú nové chodníky, spevnené plochy i oddychová zóna s lavičkami. Zatiaľ môžu študenti načerpať nové sily v prírode, napríklad pri zoborských prameňoch, avšak pozor, voda z nich nie je pitná.

Veci sa hýbu správnym smerom. Vďaka prísnym opatreniam a disciplíne obyvateľov sa darí koronavírus držať na uzde, bonusom je tiež triumfálne oslabenie bežnej chrípky. Vzhľadom na dobrú epidemiologickú situáciu môžu lekári opäť poskytovať zdravotnú starostlivosť takmer v plnom rozsahu. Prezidentka asociácie na ochranu práv pacientov vyzýva ľudí, aby sa nebáli lekárov kontaktovať a potrebné úkony zbytočne neodkladali. Situácia na Slovensku je dobrá, dôkazom čoho je okrem pozitívnych štatistík i rozširovanie výnimiek z povinného nosenia rúšok.

Koronakríza si však vyžiadala svoju daň v podobe ekonomického oslabenia krajiny. Prevádzkovatelia kín považujú momentálne nariadenia za diskriminačné a devastačné. Miera nezamestnanosti stúpa, Nitriansky kraj v apríli dokonca obsadil druhú priečku v počte evidovaných. Pozitívom v týchto časoch môže byť aspoň informácia, že najväčší zamestnávatelia v okolí Nitry zatiaľ o hromadnom prepúšťaní nehovoria.

O chvíľu vstúpime do ďalšieho týždňa plného noviniek a snáď aj ďalšieho uvoľňovania. Pripravení by sme však mali byť na všetko, napríklad aj na odstávku vody na Kyneku. Aj keď to nie je práve príjemné, potrvá len chvíľočku. Základom je myslieť pozitívne a všetko dobre dopadne – voda pôjde, pandémia skončí a my opäť budeme žiť normálne.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password