18. ročník cyklu komorných koncertov Galéria hudby predstavuje významné diela

V rámci jesennej edície sa predstaví Pressburg Saxophone Quartet.

V Koncertnej sále Župného domu v Nitre sa 26.10. o 18.00 hod. uskutoční koncert zoskupenia Pressburg Saxophone Quartet.

Pressburg Saxophone Quartet založil v roku 2014 klavirista, saxofonista a aranžér Ladislav Fančovič. Venuje sa interpretácii rôznych hudobných žánrov od klasickej hudby, cez ragtime až po hot-jazz 20. rokov minulého storočia. Pressburg Saxophone Quartet (r. 2020 sa premenovali zo Saxophone Syncopators) účinkujú prevažne na Slovensku a v okolitých krajinách a na svojom konte majú aj úspešné turné v Indii a v Číne. Zoskupenie používa kombináciu originálnych historických nástrojov a náustkov z počiatku 30. minulého storočia, ktoré boli skonštruované podľa pôvodného patentu vynálezcu saxofónu, Adolpha Saxa, s modernými nástrojmi.

Touto kombináciou dosahujú veľmi špecifický zvuk.

Touto kombináciou dosahujú veľmi špecifický zvuk. V ich repertoári klasickej hudby nájdete predovšetkým skladby, ktoré boli pre toto špecifické nástrojové obsadenie skomponované v origináli, ale v repertoári majú aj úpravy skladieb velikánov obdobia baroka či klasicizmu.

Galéria hudby je medzinárodný cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby. V roku 2023 chceme prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období a súčasnosti. Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne.

Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v architektonicky i akusticky výnimočnom koncertnom priestore — Koncertnej sále Župného domu s klavírnym krídlom.

Zdroj foto: nitrianskagaleria.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password