15. ročník cyklu Galéria hudby

Galéria hudby je medzinárodný cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby. V roku 2021 má snahu prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období aj súčasnosti. Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne.

Galéria hudby


Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v architektonicky a akusticky výnimočnom koncertnom priestore – Koncertnej sále Župného domu s klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.

„Našim zámerom je predstaviť špičkové interpretačné výkony renomovaných domácich interpretov a súborov: Miki Škuta, Mucha Quartet, Štátna filharmónia Košice,“ uvádza Nitrianska galéria.

Súčasne tak pôjde aj o dva klavírne recitály popredných klaviristov – domáceho klaviristu Mikiho Škutu, ktorý sa s úspechom predstavil aj v zahraničí – jeho interpretácia Goldbergových variácií od J. S. Bacha, jedného z najznámejších a najnáročnejších diel klavírnej literatúry, získala najvyššie hodnotenie v odbornom časopise BBC Music Magazine v Anglicku; a pianistu Ivana Šillera, ktorý sa prezentuje najmä ako koncertný klavirista, dirigent a organizátor hudobných a edukačných projektov, ktorý žne úspechy doma i v zahraničí.

Ako ďalšie má záujem Nitrianska galéria predstaviť diela slovenských skladateľov 20. storočia, ktorí sú stále málo uvádzaní a známi u širokého publika i napriek tomu, že patria medzi významné osobnosti hudobného umenia na Slovensku – v interpretácii súboru Mucha Quartet, a napokon zoskupenie PiaTango Duo, ktoré pozostáva z domáceho hráča na gitare Karola Kompasa a huslistu Samuela Mikláša, ktorí spoločne rozozvučia koncertnú sálu juhoamerickými rytmami.

Program Galérie hudby

26. máj 2021 o 18.00 hod – Štátna filharmónia Košice

9. jún 2021 o 18.00 hod – PiaTango Duo

17. jún 2021 o 18.00 hod – Mucha Quartet

25. jún 2021 o 18.00 hod – Miki Škuta

30. jún 2021 o 18.00 hod – Ivan Šiller

Pred vstupom na koncert je potrebné preukázať sa negatívnym AG testom (nie starším ako 24 hodín) alebo PCR testom (nie starším ako 72 hodín).

Viac informácii o podujatí nájdete tu a tiež na facebooku Nitrianskej galérie v sekcii Podujatia.

Zdroj foto: nitrianskagaleria.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password