14. týždeň očami mesta pod Zoborom

Tak, ako sme kedysi túžobne očakávali príchod jari, teraz vyzeráme koniec pandémie.

Nie len zlé počasie dokáže ľudí uväzniť doma. Priznajte sa, koľkí tento rok dúfate v upršanú jar, len aby bol dôvod sledovať svet z gauča presvedčivejší a lepšie viditeľný?

Život v Nitre sa nezastavil. Podniky, ktoré ostávajú otvorené, zápasia s poklesom poštu pracovných síl. Potravinárske závody majú však stále viac objednávok. Pomôcť by v rámci svojej praxe mohli aj študenti SPU. „Musíme byť solidárni,“ vraví Jozef Šumichrast zo SPPK. Solidaritu preukázala aj nitrianska UKF. Na katedre informatiky tlačia ochranné štíty. Aj keď výroba jednej pomôcky trvá niekoľko hodín, testovacie vzorky už putovali k zdravotníkom do nemocníc v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Pomôcť dvom nitrianskym nemocniciam sa podujala aj automobilka Jaguar Land Rover. Zdravotníkom darovala balíky ochranných pomôcok. Firma si týmto spôsobom uctila Deň lekárov.

Izolácia a strach spôsobujú úzkosti, s ktorými si neraz nevieme poradiť sami. Prevádzkovatelia liniek psychickej podpory evidujú zvýšený záujem o ich služby. Ľudí sužujú rôzne problémy a nie všetkých najviac trápi kronavírus. Kontakty na linky a poradne môžete nájsť aj v našej rubrike.

Problémom sú aj kapacity karanténnych priestorov – nestačia. Jedno menšie centrum by mohlo vzniknúť aj priamo v našom meste. Nitra zvažuje areál amfiteátra pod Zoborom. Hotel, ktorý sa tu nachádza, patrí do vlastníctva mesta. Radnica uvažuje aj nad prenájmom obytných kontajnerov.

Samosprávy miest a obcí robia v boji s vírusom čo môžu. Smetné nádoby v Nitre dezinfikujú, radnica distribuuje výmeru daní a poplatkov za komunálne odpady do poštových schránok obyvateľov. V Zlatých Moravciach zas predĺžili termín splatnosti daní a v pravidelných intervaloch dezinfikujú verejné priestory.

Čas plynie a pomaly sa kráti možnosť hlasovať za niektorý z 29 projektov prihlásených v súťaži Mením moje mesto 2020. Na podporu svojho favorita máte ešte približne dva týždne. Stačí si vybrať.

Svoj doterajší ráz určite zmení rieka Nitra. Premostí ju cyklolávka. V súčasnosti je stavenisko odovzdané zhotoviteľovi. Na novú cyklotrasu s lávkou pre peších a cyklistov sa podľa primátora Mareka Hattasa môžeme tešiť už v októbri.

Bilancovanie je aktivita, na ktorú majú ľudia v čase krízy viac času. Výsledky po prerušenej sezóne na misku váh stavajú atléti AC Stavbár Nitra. To isté budú skôr či neskôr musieť urobiť žiadatelia dotácií. Do konca mája majú pozastavený tok peňazí rôzne oblasti verejného života. Čo toto opatrenie spraví s ich projektmi, ukáže až čas.

Pandémia kultúrnym podujatiam jednoducho nepraje, ale poradíme si. Ľudia sú poväčšine tvory spoločenské a aj v krízovom režime robia, čo môžu. Na zatvorenie kultúrnych inštitúcií reagujú umelci presunom do online priestoru. Virtuálne prehliadky najnovšie ponúka Nitrianska galéria. Agrokomplex zas svoje výstavy zrušil alebo presunul. Jar nám však môže spríjemniť napríklad debutová skladba Flowering Trees od nitrianskej rodáčky Lívie. Ste zvedaví, ako sa s naordinovanou stopkou vysporiadali ostatné inštitúcie?

Viete, čo je skvelá správa? Sezónna chrípka ustupuje! Keď už musíme čeliť hrozbe v podobe nebezpečného vírusu, aspoň „obyčajné choroby“ majú dosť slušnosti na to, aby pochopili, že tu pre ne práve nie je dosť miesta. Možno takmer 40-percentnému poklesu vďačíme bezvychádzkovej pandemickej PN-ke, alebo to chrípke vysvetlili bojové vitamíny  – na tom nezáleží. Podstatné je, že situácia sa aspoň v jednom ohľade zlepšuje.

Polepšiť by sa mohli aj niektorí obyvatelia. Namiesto sedenia na gauči zneužívajú situáciu, potulujú sa po okolí a ohrozujú seniorov. Na špekulantov upozorňuje aj Polícia SR. Pre starších občanov pripravila preventívnu kampaň Som senior, ktorý sa nedá oklamať!

Ani rušenie nočného pokoja nie je v meste pod Zoborom nič výnimočné. Susedské spory musela polícia riešiť hneď niekoľkokrát. Nadmerný hluk, zbraň za opaskom aj fyzické napadnutie. Prípad polícia rieši ako podozrenie zo spáchania trestného činu.

Smutná správa prišla z chotára obce Cabaj-Čápor. Vážna dopravná nehoda si vyžiadala tri životy. V stredu bolo ukončené aj pátranie po nezvestnom Nitranovi. Mužove pozostatky našli v oblasti Ondrejskej hole, v žľabe spadajúcom do Sopotníckej doliny.

Návrat domov. Berieme ho ako samozrejmosť, ale nie je. Obzvlášť v čase uzatvárania hraníc a mimoriadnych opatrení. Tisícky slovenských občanov pracujúcich alebo študujúcich v zahraničí sa postupne vracajú na Slovensko. Rezort diplomacie prestal prijímať žiadosti o repatriáciu od polnoci 2. apríla. Preprava našich občanov do domoviny však bude ešte nejaký čas dobiehať.

Nemocnice žijú vlastným životom. Je to vesmír, v ktorom existujú červené zóny, zákaz návštev a triediace stany. Len málokto si pred pár týždňami dokázal takýto stav predstaviť. Len Fakultná nemocnica v Nitre už ošetrila viac ako 600 pacientov s podozrením na koronavírus a je pripravená prijímať ďalších. V núdzovom stave funguje aj systém nitrianskych ordinácií. Kedy a kde nájdeme svojich lekárov?

Viete si predstaviť predčasniatko, ktoré navštevujete iba na špecializovanom oddelení? V dôsledku COVDI-19 sú aj takéto návštevy zakázané. Opäť nás zachraňuje viruálny priestor. Pracoviská prichádzajú s iniciatívou, ako rodičom zabezpečiť kontakt s ich dieťatkom. Určite nenahradí dotyky a milé prihováranie, no snáď aspoň trošku zmierni prázdno v duši.

V nitrianskej nemocnici opäť realizujú sono bedrových kĺbov novorodencov, avšak za prísnych podmienok – dieťa môže sprevádzať len jeden rodič, a ten musí byť zdravý a dostatočne chránený. Na vyšetrenie sa po novom musíte objednať.

Súkromné testovanie na koronavírus je možné už aj v Nitre. Objednať si mobilné odborové zariadenia môžu firmy aj inštitúcie. Výsledky sú hotové do 48 hodín, verejnosť sa môže objednať online. Vyšetrenie ale nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.

Veríme, že ste ani v týchto neľahkých časoch nestratili zmysel pre humor. Nachytali ste niekoho 1. apríla? Deň bláznov má svoju históriu a rozhodne nie je krátka. Nedávno niekto s humorom poznamenal, že po pandémii polovica ľudí skončí na psychiatrii a druhá v pôrodnici. Kam to ťahá vás? Pochváľte sa, ako trávite prvé jarné dni.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password