Na MDD sa mu vyhrážal zabitím

Aj milá udalosť akou je oslava Medzinárodného dňa detí, môže skončiť nepríjemnými spomienkami. Presvedčil sa o tom aj Juraj, ktorý sa so svojou manželkou, dcérou a ďalším manželským párom s deťmi, vybrali stráviť popoludnie v mestskom parku na Sihoti.

Juraj z Nitry chodieva so svojou dcérou do parku veľmi často, podľa jeho slov tam strávili spolu už veľa pekných popoludní. Výnimkou nemal byť ani MDD, ktorý sa konal v nedeľu 2. júna. K incidentu v parku prišlo medzi piatou a šiestou hodinou podvečer. „Stál som pred bufetom v jednom z dvoch radov. Pri okienku si staršia pani práve niečo kupovala. Zrazu ju začal Róm stojaci za ňou slovne napádať a pred všetkými jej škaredo nadával, vraj čo tam tak stojí,“ hovorí Juraj. Dodáva, že osočovanie a vulgarizmy na jej adresu boli očividne dôsledkom nadmernej konzumácie alkoholu.

Ženy fyzicky napadli policajtov

Staršia pani tam bola sama a keďže mu jej prišlo ľúto, vzal do rúk mobil a vytočil policajtov. „Žiadal som o zaslanie hliadky, nech ho ukľudnia alebo s ním niečo spravia, lebo toto, čo som videl, hlavne však počul na adresu staršej panej, ktorá mu mimochodom nijak neublížila, bolo už cez čiaru. Najhoršie na tom všetkom je, že nikto z prítomných nič neurobil, nikto nezasiahol a ľudia sa radšej tvárili, že vykrikujúceho Róma nepočujú,“ tvrdí rozhorčený obyvateľ. Po príchode hliadky štátnej polície im ozrejmil situáciu a ukázal muža, ktorý slovný konflikt vyvolal. Po výzve ísť s príslušníkmi polície na stanicu kládol odpor a tvrdil, že si iba zakričal, či je to snáď v parku zakázané. „Už vtedy sa tam zhŕklo niekoľko desiatok Rómov, tri ženy dokonca policajtov fyzicky napadli pri tom, ako sa muža snažili dostať do auta. Udierali ich do ramien a chrbta. Kričali, nech ho pustia,“ tvrdí oznamovateľ. Policajti údajne nereagovali a útoky žien ignorovali. Pre všetkých zúčastnených aj prihliadajúcich bola situácia podľa jeho slov stresujúca, nakoľko prítomné boli aj deti.

Na MDD aj zásahová jednotka

Keď však hliadka s agresívnym mužom odišla, za Jurajom prišiel ďalší muž, ktorý sa mu mal vyhrážať smrťou, ak jeho bratovi policajti ublížia. „Povedal mi, že mám kvôli identite na hlave nosiť vedro. Ak sa bratovi niečo stane, vraj si ma nájde a zabije. Okolo mňa stála moja rodina, priatelia, dokopy sme mali so sebou tri deti vo veku 5-7 rokov. Keď pribehol ku mne, všetky naše deti začali plakať, pretože to vyzeralo dosť dramaticky,“ hovorí Juraj, ktorého dcéra, držaca sa v tej chvíli otcovej ruky, údajne dostala hysterický záchvat. Napriek tomu, že sa bál, sa rozhodol, že svoju rodinu nenechá zastrašovať a opäť vytočil číslo 158. Konfliktný muž medzitým ušiel. Onedlho prišla na troch autách k incidentu aj pohotovostná motorizovaná jednotka.

Má strach podať trestné oznámenie na Róma

Juraj prešiel v policajnom sprievode celým parkom, či agresívneho muža náhodou neuvidí. Počet Rómov, ktorí sa zoskupili behom prvého incidentu, odhadujem na sto. Všetci potom sledovali, ako ho hľadáme. Každý z nich ma tam videl. Teraz mám strach ísť niekde s rodinou, aby ma nespoznali. Na druhej strane si uvedomujem, že by som ho nemal mať, pretože to, čo si dovoľujú Rómovia tu v Nitre, to je vrchol. Napriek tomu, že tu žijem už dlho, nepochádzam odtiaľto. A hoci aj v mojom rodnom meste máme Rómov a veľa Rómov, s týmito nitrianskymi sa to porovnávať nedá. To, čo si tu dovolia, to je nehorázne,“ tvrdí Juraj, ktorý zvažoval aj podanie trestného oznámenia. Rozmyslel si to však z dôvodu, že na oznámení by figurovalo jeho meno a adresa. „Neveril som, že toto niekdy poviem, ale ja, obyvateľ Nitry, mám strach podať trestné oznámenie na Róma.“ Juraj sa obáva toho, že na základe informácií uvedených v oznámení, sa mu budú chcieť muži z parku nejakým spôsobom pomstiť.

Žijeme v bezpečnom meste?

Juraj tvrdí, že v parku plnom ľudí nebola prítomná žiadna preventívne hliadkujúca služba na usmernenie prípadných problémov a poukazuje tiež na rizikové športové zápasy v našom meste. „Ja sa teraz pýtam, ako bola zaistená bezpečnosť v parku plnom detí, ale tiež opitých a agresívnych Rómov? Vysvetlite mi prosím, prečo tam nebola žiadna hliadkujúca služba na usmernenie prípadného konfliktu alebo akéhokoľvek problému? Hlavná vec, že na futbalový zápas príde stovka policajtov. Aj toto sa mohlo skončiť tragicky, pretože nikdy neviete, ako agresívny človek zareaguje,“ Podľa vyjadrenia Renáty Čuhákovej z KR PZ v Nitre boli na miesto incidentu vyslané policajné hliadky nakoľko došlo k hádke v skupine asi 40 osôb. „Polícia na mieste situáciu upokojila, pri kontrole totožnosti zhromaždených občanov nevedel jeden z nich preukázať svoju totožnosť, preto bol predvedený na Obvodné oddelenie PZ,“ informuje v krátkosti Čuháková. K incidentu či napadnutia príslušníkov polície sa nevyjadrila. Ako nás informovala radnica, mestskí policajti hliadkujú pri každom väčšom podujatí a organizátori si ich často žiadajú aj na podujatia menšieho typu.

„To je dôvod, prečo sú naši policajti maximálne vyťažení. Sledujú aj dianie v meste, o akciách vedia z internetu, informácie o podujatiach majú aj zo samosprávy – a podľa tohto si koordinujú vysielanie hliadok na jednotlivé podujatia,“ informuje hovorca mesta Tomáš Holúbek a dopĺňa, že pri príležitosti MDD mali policajti stánok s prezentáciami práce mestských strážnikov. V tomto stánku boli štyria príslušníci mestskej polície. „Boli takpovediac v epicentre diania. Títo policajti boli v službe, čiže ak by sa dialo čokoľvek, čo si žiada ich zásah, boli pripravení okamžite reagovať. Mali sme aj motohliadky, ktoré priebežne chodili k miestu konania MDD a zaujímali sa, či všetko prebieha bez problémov. Počas konania MDD ale nezaznamenali žiadne incidenty,“ dodáva na záver Holúbek.

Miriam Poláková

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password