13. týždeň: Život ide ďalej, na novú situáciu si musíme zvyknúť

Prišla jar. Slnko svieti, vetrík fúka, autá jazdia, ľudia bláznia…

Hovorí sa, že ľudskému mozgu trvá tri dni, kým si zvykne na novú situáciu. Vyzerá to tak, že toto tvrdenie nie je pravda. Niektorým nestačia ani tri týždne. A tak sa opatrenia v súvislosti s koronavírusom pritvrdzujú a ľudia si zvykajú a zvykajú. A možno je chyba niekde inde, napríklad v systéme. Ale kto vie? Veď systém tiež tvoria len ľudia.

Či už to bola chyba ľudská alebo systémová, jej následkom boli zdravotné sestry uväznené v nitrianskom kardiocentre. Dôvodom bol pacient, ktorý po príchode vykazoval príznaky infekcie. Zdravotnícky personál síce bol na sále dobre pripravený a mal dostatok ochranných prostriedkov, problémom boli sestričky, ktoré sa o pacienta pred a po zákroku starali. Mali iba rukavice a rúška na tvár. Až do výsledku testov museli spolu so sanitárkou a upratovačkou ostať v karanténe v priestoroch Kardiocentra. Takéto prípady budú pravdepodobne pribúdať. Sú špecializované zariadenia na to pripravené?

Koronavírus rozhodne nie je len nejaká obyčajná viróza. Potvrdzujú to príbehy nakazených Slovákov. Preventívne opatrenia sú preto namieste a mali by sme si na ne jednoducho zvyknúť. Čím skôr – tým lepšie. K snahe zamedziť šíreniu ochorenia pristúpila Slovenská pošta k úprave otváracích hodín, do odvolania sa rušia aj odpočty vodomerov. Stav svojho merača môžete nahlásiť telefonicky alebo cez elektronický formulár. Ak tak do konca marca neurobíte, voda vám bude fakturovaná vo výške priemernej spotreby.

Nemocnica zas ľudí žiada, aby hospitalizovaným pacientom nenosili balíčky s potravinami a hygienickými potrebami. Zabezpečiť doručenie všetkých balíkov nie je z kapacitných dôvodov možné. K triediacemu stanu pribudol v areáli nemocnice ďalší. Ak vás zaujíma na čo slúži a komu je určený, prečítajte si náš článok.

Vzhľadom na odporúčanú karanténu a prerušenú výučbu sa rozhodla nitrianska UKF odpustiť študentom ubytovaným na internátoch aprílový poplatok. Zmena nastala aj v odovzdávaní záverečných prác. Termín sa posúva, netreba ich dať ani tlačiť či viazať.

Vyučovanie je na neurčito prerušené vo všetkých školských zariadeniach, čo pre rodičov znamená automaticky predĺženú OČR (nezabudnite však do konca mesiaca poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie). Zmeny pre prebiehajúcu pandémiu však zasiahli školstvo podstatne viac. Z bezpečnostných dôvodov sa ruší Monitor 9 a externá časť maturity. Zápisy do základných škôl sa presúvajú na druhú polovicu apríla, materské školy budú prijímať nové deti v priebehu celého mája. Žiaci ale prázdniny nemajú, učia sa z domu. Na tento účel vznikol portál Učíme sa na diaľku. Termíny, rady, usmernenia a učebné materiály by ste tak mali nájsť na jednom mieste.

Napriek všetkým zmenám a nepredvídateľnosti situácie školský rok skončí tradične – 30. júna. Učivo, ktoré žiaci nestihnú prebrať, sa presunie do ďalšieho ročníka.

V režime letných prázdnin od stredy premávajú prímestské autobusové spoje. Ide o ďalšie z radu preventívnych opatrení. Počet spojov je tak opäť nižší. Vo vlastnom záujme si pred cestou skontrolujte cestovné poriadky.

Všetko nasvedčuje tomu, že pandémia bude mať skutočne veľký dopad na ekonomickú situáciu v krajine aj vo svete. Od pondelka dostal stopku ďalší z nitrianskych závodov – Foxconn. Opatrenia vlády však ovplyvnili životy tisícok živnostníkov a malých podnikateľov. Svoje prevádzky museli zo dňa na deň zavrieť. Ostávajú tak bez príjmu a sami nevedia na ako dlho.

Mnohí zamestnanci stále do práce chodiť musia. Ak patríte medzi nich, mali by ste poznať svoje práva a povinnosti. Zaistiť bezpečnosti pri práci je povinnosťou vášho zamestnávateľa. V čase pandémie máte nárok na ochranné pomôcky alebo, ak je to možné a zamestnávateľ vám nedokáže zabezpečiť dostatočnú ochranu, aj na prácu z domu.

V prvom rade by mali byť ochranné pomôcky distribuované zdravotníkom. Úsek lekára NSK dodal všetkým neštátnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pomôcky v podobne rúšok, plášťov, rukavíc a dezinfekcie. To, že ich nedostatok je žalostný, dokazuje aj fakt, že na niektorých doktorov sa ušlo jediné rúško a len jedna rukavica (pozor, nie jeden pár).

Z nosenia rúška na verejnosti sa stala povinnosť. Ak sa vám nejaké ušli, pamätajte na ich správne používanie a tie jednorazové dôkladne likvidujte. Môžete tak zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu. Nezabudnite, že triedenie odpadov je dôležité aj v tomto čase. Pre planétu predstavuje pandémia veľký nárast odpadu, najmä toho zdravotníckeho.

Cestou v ťažkých časoch je vzájomná pomoc Seniori nad 65 rokov by mali zo svojich domovov vychádzať iba v nevyhnutných prípadoch. Aby sa nemuseli s bežnými životnými úkonmi trápiť sami, Slovenský Červený kríž hľadá dobrovoľníkov, ktorí im pomôžu s distribúciou materiálnej pomoci, vyzdvihnutím liekov alebo nákupom. Pandémia sa týka aj bezdomovcov. Radnica im pomáha s ubytovaním a distribúciou ochranných rúšok. Aké majú možnosti ľudia bez domova?

Môžu sa koronavírusom COVID-19 nakaziť aj domáce zvieratá? Z Hongkongu hlásia dva pozitívne prípady. Stále však nie je jasné, či ide o nákazu alebo kontamináciu. Ojedinelý jav vysvetľujú v súvislosti so schopnosťou vírusu prežiť na rôznych povrchoch. Dodržiavajte preto zvýšenú hygienu a na svojich miláčikov dávajte počas venčenia pozor.

Žiaľ, ostatné choroby na prebiehajúcu nákazu novým koronavírusom neberú ohľad. Stále tu máme onkologických, chronických a akútnych pacientov, na ktorých nesmieme zabúdať. Transfúzna služba preto vyzýva k darovaniu krvi, pacienti ju stále potrebujú. Pred štandardným postupom sa u darcu zisťuje cestovateľská anamnéza, na všetkých pracoviskách NTS zavádzajú možnosť objednať sa na presný čas.

Slovenskom sa šíri aj jedna dobrá správa. Riškovi, malému bojovníkovi so zákerným genetickým ochorením SMA, v Budapešti aplikovali najdrahší liek na svete. Jeho nádej na normálny život tak dostáva reálne kontúry. Chlapčekovi držíme palce a veríme, že svojho lieku sa čoskoro dočkajú aj ostatné detičky.

Dočkali sme sa! Od augusta jazdíme po Univerzitnom moste len v jednom smere, po dlhých mesiacoch bude obojsmerná premávka opäť obnovená. V sobotu 28. marca sa dočasné obchádzkové trasy zrušia a linky autobusovej dopravy sa vrátia späť na pôvodné trasy. Dopravné obmedzenia nás však čakajú aj naďalej. Cez víkend bude uzatvorené okolie Tabáňa a so zmenami treba rátať aj v Krškanoch.

Pre kresťanov môže byť útechou, že sviatostí sa ani v mimoriadnej situácii vzdať nemusia. Individuálne sväté spovede na požiadanie sú povolené. Pri Sviatosti zmierenia však treba dodržiavať dnes nevyhnutné hygienické normy.

Pomoc v týchto dňoch prichádza aj z Vatikánu. Pápež František v piatok udelil požehnanie Urbi et Orbi – Mestu a svetu. Svätý otec zároveň vyzýva všetkých kresťanov, aby sa zastavili a pomodlili.

Nielen z úst veriacich zaznievajú prosby, aby nám Boh pomáhal. Požehnané je aj Slovensko. Vikár Nitrianskej diecézy a súčasne rektor baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Mons. Peter Brodek udelil požehnanie celému kraju relikviou Kristovej krvi. Viera pomáha prekonávať mnohé trápenia. Dodáva nádej a posilňuje ducha. Svoje o tom vedia zdravotníci v ťažko skúšanom Taliansku. My vám v článku nižšie prinášame príbeh jedného z nich.

Zmietame sa naozaj v zvláštnom období. Na jednej strane panuje strach a panika, na druhej sa nestíhame čudovať, koľko ľudí opúšťa svoje domovy. Na cestách je zrazu oveľa viac áut ako v bežné dni, obchody praskajú vo švíkoch a len málokto dodržiava všetky prísne preventívne opatrenia. Za čím sa ženieme? Nikto z nás predsa nechce byť chorý, tak si konečne na nový životný štýl zvyknime.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password