Foto: archív TV Nitrička
Kontroly sa týkajú hraničných priechodov a ich okolia. „Od zavedenia kontrol policajti skontrolovali 6 395 vozidiel, z toho 591 určených na prepravu zvierat. V 7 prípadoch vodiči prevážali zvieratá,“ informoval Policajný zbor SR (PZ SR), ktorý v niektorých prípadoch spolupracuje s Finančnou správou Štátnou veterinárnou a potravinovou správou.
V Nitrianskom kraji boli zaznamenané dva prípady prevozu zvierat maďarskou firmou, ktorá prepravovala psov na adopciu do Nemecka.
„Polícia na základe pokynu na odopretie vstupu na naše územie obe vozidlá na žiadosť ŠVaPS vrátila na územie Maďarska,“ uviedol PZ SR. V Bratislavskom a Košickom kraji išlo o prevozy väčšieho počtu hovädzieho dobytka, pričom Slovenskou bolo prechodnou krajinou. V týchto prípadoch bol tranzit cez naše územie povolený bez zastavenia. V Trenčianskom kraji bol vodičov, ktorý prevážal ošípané nariadený do pôvodného mesta.
„Naďalej dohliadame na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky pri preprave utratených zvierat, rovnako zabezpečujeme dodržiavanie bezpečnostných opatrení na miestach nákazy. Zároveň pokračujeme v nepretržitej kontrole osôb a vozidiel,“ dopĺňa PZ SR.
K mimoriadnym opatreniam patrí aj zákaz vstupu do lesov v okresoch Komárno (Nitriansky kraja) a Dunajská Streda (Trnavský kraj).
Dôvodom zákazu, ktoré vydalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je možnosť, že vírusové ochorenia môže prenášať aj voľne žijúca raticová zver. „V rámci opatrení na zabránenie šírenia nákazy je potrebné minimalizovať rušenie a pohyb poľovnej zveri,“ uviedlo ministerstvo. Výnimku v prípade vstupu do lesov majú napríklad užívatelia poľovných revírov a členovia poľovnej, poľnej, rybárskej, lesnej stráže a stráže prírody.
Opatrenia vychádzajú z potvrdenia výskytu slintačky a krívačky na troch farmách hovädzieho dobytka na juhu Slovenska. Po nariadení Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR platia od 21. marca 2025 do odvolania.