Stav prebiehajúcej žatvy je rôzny. Poznačili ju veľké výkyvy počasia

Vo väčšine nižšie položených regiónoch žatva začala v druhom júlovom týždni. Poľnohospodári zisťujú škody spôsobené počasím.

Práca na poliach momentálne zamestnáva poľnohospodárov aj stroje. Podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jany Holéciovej sú nitrianski poľnohospodári zatiaľ s priebehom, množstvom aj kvalitou žatvy spokojní. „Doteraz už stihli pokosiť takmer celú výmeru ozimného jačmeňa, približne 20 % pšenice a okolo 45 % repky,“ spresnila hovorkyňa.

Podľa SPPK ja tohtoročná žatva na Slovensku zatiaľ priemerná. Výrazne ju ovplyvnili extrémne zmeny počasia.

Jarné suchá a následné výdatné zrážky mali dôsledok aj v tejto oblasti poľnohospodárstva. Na prelome júna a júla sa začala žatva najprv pokusne. V druhom júlovom týždni sa už žalo vo väčšine nižšie položených regiónoch, teda aj v nitrianskom, postupne sa pridajú severnejšie oblasti ako Kysuce, Orava a Liptov.

„Vo všeobecnosti odštartovala žatva o 2 týždne neskôr oproti bežnému termínu začiatku,“ uvádza SPPK.

Stav žatvy sa rôzni, vychádza pritom z pôdnych a rastlinných podmienok, ktoré boli v ostatnom období skúšané počasím. „Napríklad v okrese Sabinov mali poľnohospodári 10. júna žatvu ozimného jačmeňa s optimálnou vlhkosťou a na druhej strane v regióne Nitry sa ešte k 13. júnu v niektorých podnikoch žatva ani len nezačala,“ približuje SPPK.

Predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva Nové Sady Igor Jakubička tvrdí, že májové a júnové dažde zariadili, že úroda sa minimálne blíži k vlaňajším. No keďže mnohé podniky boli pre korona krízu zatvorené, sladovníckeho jačmeňa, z ktorého sa vyrába pivo, majú prebytok a neplánujú odoberať viac, ako majú dohodnuté na základe zmluvy s družstvom. „Pokiaľ by to tak bolo, budeme musieť hľadať náhradné riešenie so sladovníckym jačmeňom a náhradné riešenie pre nás možno je už len na kŕmne účely,“ vysvetli Igor Jakubička. Predseda SPPK Emil Macho potvrdil, že žatva je doposiaľ na západnom Slovensku priemerná a v týchto dňoch finišuje práve zber sladovníckeho jačmeňa.

V Nitrianskom kraji sa však najviac pestuje pšenica jarná, tento rok na výmere 44 tisíc hektárov.

Zber obilia na viacerých miestach komplikuje premenlivé počasie, na výsledný stav si tak ešte počkáme. Úroda sa podľa poľnohospodárov aj tak najlepšie hodnotí, keď je obilie v sýpkach. SPPK tiež mapuje stav porastov a škody, ktoré spôsobilo počasie: „Zisťujeme škody na úrode, aj obilninách a repke, ktoré spôsobili jarné prízemné mrazy, extrémne sucho, následné daždivé obdobie, hraboše, ľadovec a premnožená lesná zver“.

Pozrite si aj reportáž spravodajstva TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password