Psychické poruchy: Nočné mory

Nočné mory zaraďujú odborníci medzi poruchy spánku – parasomnie.

Koreň slova mora môžeme nájsť v germánskom termíne „mar“, ktorý sa dá preložiť ako prízrak. Nočné mory sú podľa portálu zdravoteka.sk intenzívne, nepríjemné sny, ktoré sužujú človeka tým, že v ňom vyvolávajú negatívne pocity ako strach, úzkosť, smútok či hnev. Porucha spánku tohto typu sa vyskytuje najčastejšie u detí, môže ňou však trpieť aj dospelý jedinec rovnako, ako je to aj v prípade somnambulizmu – námesačnosti. V prípade nočných môr u dieťaťa môže ísť len o prechodnú poruchu spánku. Odborníci uvádzajú, že pokiaľ pretrvávajú desivé sny aj do dospelosti, ich príčinou môžu byť neurologické alebo psychiatrické ochorenia.

V prípade malých detí je najnegatívnejším zážitkom to, ak si dieťa neuvedomuje, že ide len o sen, keďže schopnosť odlišovať realitu a snenie prichádza až v predškolskom veku. Dieťa (rovnako ako dospelý) spracováva všetky svoje zážitky pomocou snenia. Negatívne ladené sny sú teda výsledkom ich nálady, emócií, pocitov, myšlienok či strachu, ktorý behom dňa zažili. Odborníci uvádzajú, že sú reakciou na stres alebo traumatický zážitok, tým môže byť aj nesprávny režim spánku, nevhodný film, hádka rodičov, nástup rodiča do práce, narodenie súrodenca, odchod rodiča a mnoho ďalšieho.

Nočné mory však nemusia mať zjavnú príčinu, niekedy sa objavia bez vysvetlenia. Ich prejavy sú v prípade dospelého aj dieťaťa podobné. Uvádza sa, že osoba prežívajúca nočnú moru nekontroluje pohyby svojho tela, má zrýchlené dýchanie, kričí, plače alebo vydáva rozličné zvuky, nadmerne sa potí a pod. Najčastejšie opísané nočné mory zobrazovali pád, prenasledovanie, smrť, vraždu, zranenia, prírodné katastrofy, uväznenie, vypadnutie zubov atď.

Svoje nočné mory popisuje aj obyvateľka mesta Barbora: „Moje nočné mory spočívajú v tom, že cítim, ako vedľa mňa niekto alebo niečo stojí a chce po mne chmatnúť – občas sa to aj stane. Inokedy zas vidím deformované postavy, strašidlá, ktoré ma prenasledujú. Vždy sa prebudím veľmi náhle a ešte dlho predýchavam, čo som zažila, hoci len vo sne.“

Odhaduje sa, že nočné mory postihujú celkovo 5 – 6 % celosvetovej populácie.

Človek sa pre nočné mory opakovane budí. Po prebudení môže byť dezorientovaný, zmätený a trvá mu dlhšie, kým sa znova upokojí a zaspí. Táto porucha nastupuje v REM časti spánku, prevažne v druhej polovici noci. Pokiaľ prebehnú negatívne ladené sny v NREM časti spánku, ich obsah si už nepamätáme a mení sa aj ich celkový názov – nočný des alebo odborne pavor nocturnos. Na ich vzniku sa môže (v oboch prípadoch) podieľať nielen nadmerný stres, ale aj nadmerné užívanie alkoholu či drog.

Dôležité je, preto správne stravovanie, psychohygiena, zdravý životný štýl a v prípade psychických ochorení návšteva odborníka.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password