Pripravte sa na vesmírny zážitok. Nad Zemou prelietajú Perzeidy

Počas roka preletí nad Zemou niekoľko meteorických rojov, no len niektoré z nich dokážu zaujať aj širokú verejnosť.

Atrakcia pre fanúšikov astronómie vrcholí. Nadšenci vesmírneho divadla a pozorovatelia z celého sveta v týchto dňoch upierajú svoje pohľady k nočnej oblohe. Jeden z najznámejších a najobľúbenejších meteorických rojov zvaný Perzeidy dosiahne tohtoročné maximum v noci z utorka 11. augusta na stredu 12. augusta.

Perzeidy, alebo tiež slzy svätého Vavrinca sú nerozlučne spájané s jasnými augustovými nocami.

Aj keď aktivita obľúbeného meteorického roja začína už v polovici júla a končí v druhej tretine augusta, ich maximum nastáva pravidelne medzi 11. a 13. augustom. Počas tohto obdobia je možné pozorovať približne 50 meteorov za hodinu a nie je k tomu potrebný ani žiaden ďalekohľad. Meteorov je zvyčajne tak veľa a sú tak výrazné, že sú veľmi ľahko viditeľné aj voľným okom.

Polnoc je najideálnejším časom na pozorovanie meteorov.

V tomto čase stúpa nad oblohu miesto, z ktorého Perzeidy naoko vyletujú. Výhľad navyše neruší ani mesiac, ktorý uprostred noci ešte len vystupuje na oblohu. Perzeidy sú tiež veľmi fotogenické. Lietajú pomerne pomaly a niekedy za sebou zanechávajú dlhú stopu, takže si ich prítomnosť stihne uvedomiť aj laický pozorovateľ.

Foto: Unspash.com

Pomenovanie dostali podľa súhvezdia Perzea, z ktorého zdanlivo vyletujú.

Ich materským telesom je však kométa Swift-Tuttle, ktorá bola objavená ešte v roku 1862 a jej obežná dobra predstavuje cca 133 rokov. Keď v roku 1992 prelietala oblasťou perihélia (v blízkosti Zeme a Slnka), boli aj Perzeidy mimoriadne činné. V rokoch 1991, 1992 a 1993 vletelo počas maxima do atmosféry viac ako 300 meteorov za hodinu. Výnimočná aktivita roja bola zaznamenaná aj v roku 2016, kedy nad nami preletelo približne 200 meteorov za hodinu. Štandardne možno v tomto časovom úseku pozorovať približne 100 – 120 meteorov, bežný pozorovateľ však dokáže zachytiť len asi polovicu.

Ich fotografovanie nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Perzeidy neraz potrápia aj skúsených fotografov.

V prvom rade je nutné si ujasniť, kam sa vlastne treba pozerať. Aby ste vedeli presne určiť tento bod, pomôcť si môžete bezplatným webovým nástrojom Stellarium Web, ktorý ponúka prepracovanú mapu hviezdnej oblohy vo voliteľnom čase a dátume. Súhvezdie Perzea (Perseus) sa dá na mape vyznačiť a sledovať jeho putovanie posúvaním času.

Zdroj: Stellarium Web

Nemenej dôležitá na pozorovanie (aj dobre viditeľného) meteorického roja je, logicky, tmavá nočná obloha. Svetlá dokážu nepríjemne skaziť aj ten najlepší zážitok, rozhodne sa teda vyberte ďaleko od veľkých miest a obývaných plôch. Užitočným pomocníkom v tomto prípade môže byť web Light pollution map, na ktorom sú voľne dostupné rôzne mapy svetelného smogu.

Zdroj: Light pollution map

No a v neposlednom rade je potrebná kvalitná technika. Na smarfóny s automatickým režimom fotenia preto radšej zabudnite. Ideálny je kvalitný fotoaparát s plne manuálnym režimom a, samozrejme, statívom na zabezpečenie stability. Po zachytení niekoľkých fotografií je dobré skontrolovať, či spĺňajú vaše požiadavky a prípade nastavenia upraviť.

Ak sa však nechystáte zachytiť umelecké veľdielo, stačí, keď vytiahnete deku, ľahnete si na zem a vychutnáte si jedinečnú atmosféru vesmírneho divadla. Malo by byť jasno a podmienky na pozorovanie priaznivé. Užite si letnú idylku, začína noc želaní, padajú hviezdy…

Foto: Unspash.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password